Zümrüdü Anka Nedir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:54

 

Zümrüd-ü Anka

 

Zümrüdü Anka nedir,

 

Zümrüdü Anka efsane bir kuş türüdür. Birçok medeniyetlerde ve mitolojilerde anlatılan  ama hiç görülmeyen bir kuştur. Rivayete göre zümrüdü Anka kuşu musa peygamber zamanında yaratılmış, onun ölümünden sonra Hicaz’a göçüp orada çoğalmış, çok yükseklerde uçtuğundan onu gören olmamış, rengi nasıldır, boyu ne kadardır bilen yokmuş, sadece adı biliyoruz.

 

Sonraları bu kuş  çocukları kapı açmaya başlayınca halk onu en ”Hanzale” adlı bir peygambere şikayet etmiş. ”Hanzele” şikayetleri dinleyince, Allah’a dua edin bu kuşun neslini tüketmesini istemiş ve duası kabul olup nesli tükenmiştir.

Bu efsane kuş için anlatılan rivayetlerden biri de Kaf Dağlarında yaşağıdır. Masallarda geçen bu Kaf dağları ulaşılmısı en zor yerlerden biridir ve bu dağlarda bir efsanedir.

Başka bir rivayette ise Zümrüdü Anka sonsuzluğu simgelemektedir, o ölümsüzdür, öldükten sonra, kendi küllerinden yeniden doğmaktadır. (Bügünler de kullanılan kendi küllerinden doğmak tabiri buradan gelmektedir. Bu da zor duruma düşen bir insanın, düştüğü zorluktan yine ancak kendi gayretiyle olabileceğini anlatır).

Zümrüdü Anka kuşu aynı zamanda Simurg olarak da anılır.

Zümrüdü Anka olağan üstü bir kuş olarak efsanelerde geçer. Akıllı ve bilgedir.

Zümrüdü Anka kuşu masal dünyasının ihtiyaç olunca ortaya çıkan görünmeyen kahramanıdır.

foto:ourdailyjourney.org

 

 

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir