Ünlü Psikanaliz Freud

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:38

 

Singmund Freud Kimdir?

 

Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olan Sigmund Freud 1856 yılında Moravya’nın Freiburg şehrinde doğmuştur. 4 yaşındayken ailesi Çekoslovakya da ki Moravya’dan  kalkıp viyana’ya gelmiş oraya yerleşmiştir. 1881 yılında viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitiren Freud, sinir hastalıkları üzerinde 1 yıl staj yapmak için 1885’te Paris’e çağırıldı. Paris’te doktor Martin Charcot ile beraber özellikle isteri konusunda çalıştılar. Doktor Charcot, isteriye tutulmuş bir kızı hipnotize ederek konuşturmuş, daha önce başından geçenleri hiçbir şey saklamadan tüm ayrıntılarıyla anlatmasını sağlamıştır. Böylece isteriye sebep olan şeyi ortaya çıkarmıştı. Freud, Charcot’un  bu değişik tedavi yöntemi ile çok ilgilendi. Iki doktor çalışmalarını bu doğrultuda yoğunlaştırdılar. Bu işbirliği bir bakıma psikanaliz yöntemi ile tedavinin temeli atılmış oldu.

 

Daha sonra Paris’ten Viyana’ya dönem Freud, psikanaliz üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 1909 yılında gittiği Amerika’dan bu konuya ilişkin konferanslar verdi. 1938’de naziler Avusturya işgal ettikleri zaman, Freud’un kitaplarını da yaktılar.

 

Daha sonra İngiltere’ye yerleşen Freud burada öldü.

 

Freud psikanaliz alanında en önemli isimdir,  çalışmalarını iki temel kuram üzerinde yoğunlaştırmıştır bunlar ; İnsan beyninin faaliyetinin ikiye ayrıldığı 1.Bilinç 2. Bilinçaltıdır.

 

Bilinç, insanın başından geçenleri, deneyleri o anda alınması ve sonradan hatırlamasıdır. Bilinçaltı ise bundan farklıdır. İnsan bazı olayları hatırlamaz. Bunların etkileri, tortular halinde bilinçaltında birikir. Böyle şeyleri o kimseye hatırlatmak için özel yöntemler uygulanması gerekir. Sözgelimi küçükken elini ateşte yapmış bir kimseyi düşünelim. Aradan geçen zamanda bunu unutmuştur ama olayın etkisi bilinç altına yerleşmiştir. Büyüdüğü zaman da kendi kendine belirli bir sebep açıklayamasa da ateşten korkar, ateş gördüğü yerden kaçmak ister. Bunu açığa çıkarılması için yönteminin uygulanması, bilinçaltındaki durumun deşilmesi gerekir.

 

Freud’a göre, bilinç ve bilinç altı insanda henüz çocukluk devresinde iken oluşmaya başlar. Çocukluğun ilk çağlarında olup bitenler, yaşananlar, bilinç altına yerleşen etkileri dolayısıyla, kişiliğin oluşmasında rol oynar. Freud rüyalar üzerinde de çalışmalar yapmış, bu konuya derinlemesine eğilmiştir. Ona göre, her rüya bilinçaltına yerleşmiş bir isteğin, bir tutku’nun, bir saplantının ifadesidir.

 

Rüyaların yorumu adını taşıyan eseri, binden fazla rüyayı bilmedikten sonra kaleme almıştır. Gerçekte Freud ürün bütün çalışma ürünleri deneylere dayanmaktadır.

 

Freud’un en çok eleştirilen yönü ”Libido” adını verdiği teori ile ; insanda, doğduğu ondan öteye her türlü davranışın cinsel duygular üzerine temellendiğini ileriye sürmesidir. Freud, çocukta cinsel duyguların ergenlik çağı ile değil, daha bebekken başladığını ortaya atmıştır. Erkek çocukların anneye, kız çocuklarının babaya daha çok düşkün olmaları da teori ve iddiayı desteklemektedir.

 

Freud’un ilk eseri 1900 yılında yayınlanan oluşturan ”Rüyaların Yorumu dur. Daha sonra çok tartışma yaratan ” Totem ve Tabu”, ”Ben ve O”, ”Musa ve Tektanrılık” eserleri yazmıştır.

 

Freud’un libido teorisi, erkek çocuğun anneye karşı gizli duygularını dile getiren Oidipus kompleksi ve kız çocuğun babaya duygularını dile getiren Electra kompleksi açıklamaları çok tartışılmış ve devam etmektedir.

 

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir