Tenkid Ne Demektir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:31

 

Tenkid Nedir

 

Bir eseri incelemek suretiyle, o eser hakkında iyi-kötü bir hükme varan yazılara tenkit yazısı denir.

 

Tenkidci, sanatçıya ve topluma büyük faydalar sağlar. Sanatçıyı başarıya ulaştırmaya çalışırken, toplumunda sanat zevkini yükseltir. Böylece sanata sanatçıya ve topluma kılavuz olur.

 

Bunu başarabilmek için tenkidcinin her şeyden önce geniş ve derin bir kültüre sahip olması, gerçeklerden ayrılmaması, değer yargılarında aldanmaması lazımdır.

 

Tenkid, batı edebiyatında XIX. yy.dan itibaren gelişmeye başlar. Fransız edebiyatında Buvalo, Sainte Beuve, Hippolyte Taine gibi yazarlar, Bat’nın en ünlü tenkitcileridir.

 

Türk edebiyatında tenkit, Tanzimattan sonra görülür. Divan edebiyatında tenkit yoktur. Yalnız şuara tezkerelerinden bazılarında tenkid  görüşlerine rastlanmaktadır. Tanzimat da tenkid sadece gramer bakımından ele alınmıştır. Daha Sonraları da Namık Kemal ve Recaizade Ekrem tenkit alanını biraz daha genişletirler. Serveti Fünun edebiyatından sonra Batı’daki anlamıyla tenkit yazıları yazılmaya başlanır.XX.yy. da Türk edebiyatının en tanınmış tenkidcisi Nurullah Ataç tır. (foto:lcsun-news.com)

 

 

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir