Simya Nedir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:31

 

 

Simya Nedir?

 

Alşimi diye de anılan simyaya bir bakıma eski çağların kimyası da diyebiliriz. Simyanın doğuş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber MS 1yy’da ortaya çıktığı sanılmaktadır.

 

Simyacıların en büyük uğraşısı bakır gibi değersiz maddeleri altına çevirmeye çalışmak ve bütün hastalıkları iyi edecek insanlara devamlı  dinçlik verecek olan Hayat iksirini bulmaktır.

 

Simyacılar günün birinde değersiz madenleri altına dönüştürebileceklerine, devamlı kalabilecek iksir elde edebileceklerini inanıyorlardı. Bunun için de çeşitli deneyler yapıyor, dünyanın dört köşesinden getirebildikleri maddeleri birbirine karıştırarak yeni bir şeyler elde etmeye çalışıyorlardı. Ancak yapılan çalışmaların hiçbiri ilmi içerikli değildi. Fakat bazı faydalı şeylerdir buldukları olmuştur.

 

M.S. 1.yy’da i̇skenderiye uygarlığı en parlak devrini yaşıyordu. Yedinci yüzyılda Arap araştırmacısı Halid Bin Yezid yaptığı deneyler ve çalışmalar simyanın gelişmesinde rol oynamıştır.

 

  1. yüzyılda Gebar adlı bir simyacının yazdığı eserler de sülfirik asit ve gümüş nitrat kurallarından bahsedilği görülmüştür.

 

Dünyanın gelmiş geçmiş en zengin adamlarından biri olan Karun’un Allah’a dua edip Simya ilmini istemesi ve ona Simya ilmininin verilmesi ile Karun’un değersiz madenleri simya ilmi ile altına çevirmesi ve dünyanın en zengin adamlarından biri olmasını sağlamıştır. Daha sonra Allah (CC) onu hazineleri ile birlikte yerin dibine geçirerek lanetlemiştir. Günümüzde dahi Karun Hazineleri zaman zaman gün yüzüne çıkartılmaktadır.

 

Balzac’ın ünlü romanı ”Goroit Baba”sında da elmas yapmak tüm mal varlığını harcayan zengin bir kişiyi anlatır .

(foto:ipa.org.su)

 

 

 

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir