Nesir Hakkında Bilgiler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 08:10

 

Nesir Nedir

 

Sözdizimi kurallarına uyularak yazılan düz ve tabii yazılara nesir denir. Nesir şeklinde yazılmış yazılara da ‘’Mensur ‘’ denir.

Türk nesri, tarihi gelişimine göre ikiye ayrılır; Eski Nesir ve Yeni Nesir

1.Eski Nesir

Türkçe,Türk’ler İslamlığı kabul ettikten sonra Arap ve İran dillerinin etkisi altında kalmaya başlamıştı. Medreseden yetişenler, bu dillerin kültürünü aldıkları için, onların dillerini hatta dil kurallarını kullanıyorlardı. Daha sonra Osmanlıca denilen yazım dili kullanılmış ve Tanzimat dönemine kadar sürmüştür. İşte bu devirlerin nesrine eski nesir denir.

 

Eski nesir de sade ve süslü diye ikiye ayrılır.

  • Sade nesir : Bu nesirle tarih ve Kur’an tercümeleri gibi bazı öğretici eserler yazılmıştır.
  • Süslü nesir: Anlaşılması güç bir nesirdi. Daha çok yabancı kelime ve tamlamalarla kurulan cümleler, uzadıkca uzuyordu. Üstelik söz sanatlarına ve kelime oyunlarınada yer vermekteydi. Bu nesirle sırf aydınların anlayabileceği eserler yazılmıştır.

2.Yeni Nesir

Tanzimat aynı zamanda bir  halka dönüş hareketi idi. Edebiyatta halkın anlayabileceği bir yazı dilinin kullanılması isteniliyordu. Şinasi (XIX yy.) ve Namık Kemal (XIX yy.) ile başlayan bu hareket , daha sonraki yıllarda en kuvvetli temsilcilerini , 1911 yılında Selanik’de çıkarılan ‘’Genç Kalemler’’ dergisinde bulmuştur. Dergideki yazılarıyla Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin ve arkadaşları konuşma dili sadeliğinde bir dilin kullanılmasına, dilimizin sadeleşmesine çalışmışlardır. Bu hareket başarıya ulaşmış, bugünkü yazı dilimizin öncüsü olmuştur.

1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu da bu yolda büyük faydalar sağlamıştır.

Yeni nesrin başlıca özellikleri:

Türkçeye kendi kuralları hakimdir. Türkçe’de karşılığı bulunan yabancı kelimelere, mümkün olduğu kadar yer verilmemektedir. Cümleler yüklü değildir.Anlatım açık,sade ve samimidir. Anlatıma hareket vermek için türlü kuruluşta cümleler kullanılmamaktadır. (Muammer Yüzbaşıoğlu)

 

 

 

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir