Karada Yaşayan En Büyük Hayvan

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:13

 

 

Karada En Büyük Hayvan Hangisidir

 

Karada yaşayan hayvanların en büyüğü fil’dir. Yükseklikleri 4-5 metreyi ağırlıkları, 4-5 tonu bulmaktadır.

Filler Afrika ve Asya’nın sıcak bölgelerinde yaşarlar. Eskiden çeşitli cinslerinin yaşadığı bilinen türleri bugün bilim adamları Afrika ve Asya fili olarak iki cinse ayırmaktadırlar.

 

Asya fili, vucüt yapısı bakımından Afrika fillerinden daha küçüktür. Alnı içeriye doğru çökük durumdadır. Kulakları ve dişleri küçüktür. Bunların beyaz olanlarına ”siyam fili” denir.

 

Beyaz filler Siyam da kutsal sayılır. Avlanmaları veya herhangi bir işte kullanılmaları yasaktır.

 

Filler genellikle büyük Sürüler halinde yaşarlar. Fillerin ilginç yapılarından birisi de aile yapılarıdır. Bir fil ailesi, 1 erkek ve 8 dişi filden meydana gelir. Aileler birleşerek sürüleri oluşturur.

 

Filler genellikle sulak ormanlarda ve bataklık kıyılarında yaşarlar. Suyu çok sevdikleri için kurak bölgelerden hoşlanmazlar. Gündüzleri ormanların kuytu köşelerinde geçiren filler, karanlık bastığın zaman karınlarını doyurmaya çıkarlar. Genellikle taze ot yerler.

 

Fillerin ömrü 60-70 yıl kadardır. Ancak daha uzun ömürlü olanları da görülmüştür. Yeni doğan filler 1 metre boyunda olur. Filler 16 yaşlarında olgunluğa ererler ve yetişkin sayılırlar. Fillerin şaşırtıcı bir özelliği de ölümleri yaklaştığı zaman doğdukları topraklara dönmeleridir.

 

Asya ve Afrika’da tuzaklar kurularak yakalanan filler çeşitli ağır işlerde kullanılır. Genellikle ağır yüklerin taşınmasında fillerden yararlanılmaktadır. (foto:pbs.org)

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir