İnsan Niçin Ağlar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:46

 

Niçin ağlarız

 

İnsanların çoğu genel olarak üzüldüğümüz  veya acı duyduğunu zaman ağladığımıza inanır. Bir insan hayatı boyunca yaklaşık olarak 250 milyon kez ağlamaktadır. Bunun nasıl olduğunu merak ediyorsunuz.

 

Göz kapakları, kaslar sayesinde inip kalkan deri katlarıdır. Bunların bir tiyatro perdesi gibi inip kalkmaları kasların kontrolü sayesinde olur. Göz kapaklarının inip kalkması o kadar çabuk olur ki görüşümüz bozulmaz. Hatta devamlı şekilde tekrarlanan bu oldugunun farkına bile varmayız. Gerçek de göz kapakları uykuda olduğumuz zamanlar hariç İnsanın hayatı boyunca her 6 saniyede  otomatikman açılıp kapanır.

 

Her Gözde, gözün dış köşesinin üzerinde yer almış bir gözyaşı bezi vardır. Ayrıca, Gözyaşını üst göz kapağına taşıyan salgı kanalları ve gözümüzün ön tarafından dışarı veren başka kanallar mevcuttur. Gözümüzü her kırpışımızda gözyaşı salgı kanallarının açılışına bir miktar sıvı pompalanır. Bunda amaç gözün saydam tabakasını uyarmak ve onu kuru kalmaktan korumaktır. Bu mekanik nitelikteki işlem aslında ağlamaktan farksızdır başka türlü söylemek gerekirse ağladığımız zaman da aynı şey olur.

 

İnsanın çok güldüğü zaman gözlerinden yaş geldiğini görmüşsünüzdür bunun nedeni aşırı ölçüde güldüğünüz zaman kasların gözyaşı bezlerinin sıkıştırmasıdır.

 

Nitekim,üzüntüyle acı duymakla ilgisiz bir şey de soğan soyarken gözün yaşarması dır, soyulan soğandan gazımsı yapıda zerrecikler yayılır. Bu zerrecikler gözümüze ulaştığında onların tedirgin edici özelliğinden gözyaşı dökerek korunuruz. Dökülen gözyaşı tedirgin edici zerrecikleri yıkayıp götürür.

Yoğun duman karşısında da aynı şey olur. Otomatikman ”ağlar” böylelikle gözlerimizi dumandan kurumuş ve temizlemiş oluruz. Üzüntü ve acı karşısında Ağlamaya gelince bu insanın psikolojik yapısıyla ilgili bir durumdur. Insan Bütün canlılar içinde duygularını ağlayarak ifade eden tek yaratıktır. Ancak düşünen duygusal yönden duyarlı kimseler ağlar. Bebekler sadece bağırır, sızlanırlar. Düşünebilecek, belirli duygulara sahip olacak çağa erişmeden ağlamazlar.

 

Üzüntü ve acıyla ağlamak bu duyguların kelimelerle ifade sınırlarını aşıp gözyaşının akmasını sağlayan bir mekanizmaya yönelmesi, bu yoldan ifadesidir. Başka türlü söylemek gerekirse kendimize rağmen elimizde olmaksızın meydana gelen bir refleks hareketidir yeterli sebep varsa biz istemesek de o sebep böylece ifade edilecek, dışa vurulacaktır. (foto:jesusplus)

 

 

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir