Hollanda Nasıl Bir Ülkedir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:20

 

 

Hollanda Hakkında Genel Bilgiler

Bir Avrupa Birliği ülkesi olana Hollanda Kişi Başı Milli Geliri ile gelişmiş bir Avrupa Ülkesidir. Hollanda’da Kişi Başa Milli Gelir  48.000 Amarikan Dolarıdır.

Hollanda’nın yönetim şekli meşruti monarşidir. Kral ve kraliçe bulunur , ve seçimler yapılsa dahi kraliçenin onayı olmadan seçilen başkanlar göreve başlayamazlar.

Hollanda Benelüks ülkelerinden biridir, diğer Benelüks ülkeleri Belçika ve Lüksemburg dur.

Hollanda’nın nüfusu 16.6 milyon kişidir. Başkenti  Amsterdam dır. İkinci büyük şehri ve bir ticaret merkezi olan Rotterdam dır. Diğer büyük şehirleri Einhoven, Utrecht, Venlo, Groningen, Hengelo, Den Haag, Arnhem, Lahey, Nijmegen dir.

Hollanda da iklim;ılıman okayanus iklimidir, en önemli özellik nem miktarının yaz  kış fazla olmasıdır.

Hollanda’da konuşulan resmi dil Flemenk’cedir. Hollanda’ların çoğunluğu Hiristiyan dinine inanır fakat büyük çoğunluk da ateist de vardır.

Hollanda’nın en büyük özelliği toprakalrının deniz seviyesinden aşağıda olmasıdır. Ülkede denizden yükseklik en fazla 321 metre dir. Bu sebeple bu ülkeye  İngilizce’de ‘’alçal ülke’’ anlamına gelen ‘’Netherlands ‘’ denir.

Hollanda denilince dünya da peynirleri (Hollanda 150 den fazla peynir çeşidi üretir), laleleri, bisikletleri, yel değirmenleri, inekleri, sömergeleri, nehir yolu taşımacılığı ve açılıp kapanan nehir köprüleri akla gelir.

Hollanda şehirleri dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden dir, özellikle Amsterdam ve Rotterdam ziyaretci akınını uğrar çünkü mimari yapı aynen korunmuştur, onlarca park, nehirle kombine dilince mükemmel güzellikler ortaya çıkmaktadır.

Ünlü ressam  Van Gogh ‘da Hollanda’lıdır.

Hollanda bir çok sömürge ülkesine sahip, denizciliğe hakim bir ülkedir bu sebeple dünya da gemi yedek parça alım-satımı ve tedariği Hollanda’lıların elindedir.

Hollanda gitmek isterseniz havayolu,karayolu, demiryolu gibi alternatifleri kullanabilirsiniz, Türk vatandaşları Hollanda ziyareti için vize almak zorundadır.

Hollanda’da eğitim veren 40 a yakın üniversite ve teknik okul vardır.

Hollanda’da  yaşayan Türk nüfus sayısı  397 bin 600 Türk vatandaşı dır.

Hollanda genelinde Türklere ait küçük-büyük işyeri sayısı  23 bin  civarında dır.

Türkiye’de Hollanda sermayeli  2711 şirket bulunmaktadır.(Yatırım tutarı 22 Milyar dolar civarıdır)

 

Tükiye Hollanda İhracat ve İthalat oranlarına bakıldığında;

Türkiye Hollanda arasındaki toplam dış ticaret hacmi 6,604 Milyar Amerikan Doları (2016) olduğu görülür.(Ebakanlığı)

Türkiye’nin  Hollanda’ya yaptığı ihracat tutarı 3,600 Milyar Amerikan Doları dır.

Türkiye Hollanda’ya en çok ne ihraç ediyor ; Motorlu kara taşıtları, giyim eşyası ve aksesuarları, tekstil elyaf ve mamul ürünleridir.

Türkiye  Hollanda’dan  3 Milyar Amerikan Doları tutarında   mal ithal ediyor, en fazla Hollandadan ithal edilen ürünler ;Demir –Çelik, Traktör, Kimyasal Maddeler ve motorlu taşıtlardır.

 

Hollanda Taşıma ve Hollanda  Parsiyel  Taşımaları  artık daha kolay, Hollanda Parsiyel nakliyelerinde haftalık düzenli servisler ve Hollanda ya her türlü taşıma hizmetleri için linkden ulaşabilirsiniz.   www.avrupaparsiyel.com

 

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir