Hırvatistan Hakkında Genel Bilgiler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:36

 

 

 

Hırvatistan Hakkında Genel Bilgiler

 

Eski Yugoslavya ülkelerinden biri olan Hırvatistan bir Balkan Ülkesidir ama Orta Avrupa bulunur ,  resmi adı Hırvatistan Cumhuriyeti’dir aynı zaman Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biridir.

Hırvatistan nüfusu 4,4 Milyon dur. Hırvatistan Başkenti Zagrep dir ve ülkenin en büyük şehridir.Diğer büyük şehirleri  Rijeka, Split, Zadar, Sibenik, Fiume, Dubrovnik, Hvar dır. Hırvatistan da yaşayan halkın büyük çoğunluğu Hırvatlardan oluşur  ve Hırvatca konuşurlar. Hırvatların dini Hiristiyanlık dır.

Hırvatistan konum olarak ;  matematiksel konum olarak 42-47 derece kuzey parelelleri, 13-20 derece doğu meridyeleri arasındadır. Cografi konum olarak doğusunda Sırbistan, güney doğusunda Bosna Hersek, Kuzeybatısında Slovenya, kuzeydoğusunda Macaristan, güneyinde Karadağ ve Adriyatik Denizi ile çevrilidir.

Hırvatistan’ın en önemli geliri turizmden olmaktadır çünkü Adriyatik denizine 6.000 km den fazla kıyısı ve irili ufaklı 1.100 adaya sahip dir. Avrupa’nın turizm merkezlerinden biridir. Fakat Hırvatistan da ekonomik gelişme beklenen düzeyde olmamışdır ve en çok göç veren dünya da ikinci ülkedir.

Hırvatistan para birimi KUNA dır.

Hırvatistan’ın en önemli özelliklerinden biri gelişmiş alt yapıya sahip olmasıdır çünkü otoban yollar, demiryolu ağları, telekominikasyon, turistik oteller gibi özelliklere sahipdir. Hırvatistan’da tüm bölgeler demiryolları ile birbirine bağlıdır.

Hırvatistan’ın en çok ziyaret edilen  kültür şehri Zagrep’dir. Son zamanlarda kiltürel açıdan mutlaka görülmesi gereken yerler listesine girmiş ve bir çok ziyaretci çekmekdedir.

Hırvatistan okuma-yazma oranı, sağlık sektörü, kitap satış oranlarında dünya ortalamasının üzerinde dir.

Hırvat halkının bir özelliği de peşin alışveriş yapmaları, kredi kartı gibi bankaları kullanmamalarıdır.

Hırvatistan yemek kültürü Adriyatik kıyı bölgesi daha çok balık ağırlıklı Akdeniz mutfağı , Kuzey kısımları ise çok farklı olarak karasal iklime dayalı yemek kültürü hakimdir.

 

Türkiye Hırvatistan İlişkileri Ekonomik Olarak

 

Türkiye ile Hırvatistan arasında Serbest Ticaret Anlaşması vardır.

Türkiye Hırvatistan Dış Ticaret Değerleri ise ,

Türkiye Hırvatistan Toplam Dış Ticaret Hacmi: 387 milyon ABD dolarıdır.

Türkiye’nin Hırvatistan’a yaptığı ihracat değeri : 252 milyon ABD dolarıdır .

Türkiye Hırvatintan ihracatın da başlıca ihracat kalemleri; Petrol yağları, Demir-çelik, Kara taşıtları , Tekstil, Beyaz eşya dır.

Türkiye’nin Hırvatistan’dan yaptığı ithalat: 135 milyon ABD dolarıdır. Türkiye ithalatında başlıca ithalat kalemleri ; Elektrik malzemeleri, Kimyasallar, İlaç ve eczacılık ürünleri ,

 

 

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir