Gökkuşağı Nasıl Oluşur

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:51

 

Gökkuşağı Neden Olur

 

Hayattaki en güzel görünümlerden biri de gökkuşağıdır. Her zaman merak edilmiştir nasıl oluştuğu peki Gökkuşağı nasıl oluşur.

 

Güneş ışığı veya beyaz ışık aslında bütün renklerin karışımıdır. Bir aynanın eğik kenarına veya bir sabun köpüğüne vuran ışık renkleri ayrışır, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil ve mor renklerini görürüz.

 

Işığı bu şekilde ayrıştıran bir cisim ”prizma” diye tanımlanır. Prizmada ayrılan renkler belirli, düzenli bir renk dizisi meydana getirir bu diziye ”Tay ”  veya bilimsel deyimle ”spektrum” adı verilir. Renk dizisi daha önce de söylemiş olduğumuz gibi belirli bir düzlemdedir yani renkler bir sonraki ile Optik ilgi ve ilişki düzeninde sıralanmıştır.

 

Gökkuşağı da aslında büyük  kavisli yay biçiminde bir renk dizisi bir tayf dır. Yağmur damlalarından geçen güneş ışığının kırılıp ayrışmasıyla meydana gelir. Başka bir ifadeyle yağmur damlaları küçük prizmalar görevini yerine getirir.

 

Gökkuşağı sadece sağanak halindeki yağmurlarda görülür. Yağmur yağarken aynı zamanda güneşin de ışıması şarttır. Güneşi arkanıza yağmuru önünüze alacak şekilde ortaya yerde durmamız gerekir yoksa gökkuşağını göremezsiniz.

 

Omuzlarınızın üzerinden Yağmur damlalarına vuran güneş ışığı, o dev görünüşlü renk dizisinin meydana getirecek düzenle renklere ayrılışır. Güneş, Gözleriniz ve kuşağın merkezi bir doğru çizgi ekseninde olmalıdır.

 

Güneş gökyüzünde çok yüksekte ise böyle bir doğru çizgisinin var olmasının imkanı yoktur. Zaten gökkuşağının sadece Sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonranın geç saatlerinde görülmesinin nedeni budur. Bu saatlerde Güneş alçaktadır. Sabah Gökkuşağı güneşin, doğuda parladığını belirtir. Sağanak halindeki Yağmur ise batıdadır. Ikindi vakti görülen Gökkuşağı ise Bunun aksi durumunu gösterir.

 

Gökkuşağı ile ilgili garip batıl inanışlarda vardır, bunlardan biri gökşağının altından geçen kişinin cinsiyet değiştireceği dir, bir diğeri ise insanın ruhunun ahirete gökkuşağının köprüsü üzerinden gideceğidir ki buda bir kişinin ölceğine işarettir. Tabiki inanışların  gerçekle payları yoktur.

Gökkuşağının oluşması bir doğa olayıdır ve güneş işığı ile sağnak yağmurun oluşturduğu doğal bir olaydır.

foto:BBC.com

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir