Erozyon Nasıl Oluşur

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 18:34

 

Erozyon Nedir

Akarsuların buzul, etkin, güçlü rüzgarların karaları aşındırmasına erozyon denir. Ayrıca, hava sıcaklıkları arasındaki büyük parklar nedeniyle de kayalar parçalanırlar. Kayalarda bir çatlak meydana gelir gelmez büyümeye başlar, su çatlaklardan İçeri girer ve havayı sıkıştırır. Sonunda Kaya’nın parçalanmasına sebep olur. Ancak, kayalar daha çok denizin sürüklediği taş ve kaya parçalarının sürtünmeleri ile aşınırlar. Ilk başta kaya’nın alt kısmı oyulmaya başlar. Dik bir uçurum veya sarp bir yar meydana gelir. Sonunda üste kalan kısım çöker.

 

Dünyanın belirli bölgelerinde görülen U biçimindeki vadiler, üstü tırtıklı kayalar, olur şeklindeki vadiler, buzul aşındırmasının örnekleri arasında sayılır.

 

En çok zarar veren aşınma unsurlarından bir başkası da yukarıda değinmiş olduğumuz akarsulardır. Akarsular diğer unsurların Hepsinden daha etkilidir. Yağmurlarla toprağın üst kısmı yani taş ve toprak tabakası gevşer, yağmur sularının gevşettiği toprak veya taşları toplayan akarsular, kendi geçtikleri yerleri de aşındırırlar. Sonunda bütün bu taş ve Kaya parçalarını toprağı denize taşırlar. Tüm bunlara bakıldığında erozyon büyük ölçüde toprak kaybı olarak ifade edilir.

 

Amerika’daki Mississippi mehri, her gün yaklaşık olarak 1.5 ton kaya parçasını ve toprağı Meksika Körfezine dökmektedir.

Akarsuların bu olumsuz etkisi yüzünden Onbin yılda yaklaşık 30 cm kalınlığında ova kaybolmaktadır. Akarsuların arttıkça, taşıma gücü de artmaktadır. Akarsuyun hızı 3 kat artarsa, taşıma gücü 729 kez artar.

 

 

 

 

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir