Bering Denizi ve Boğazı Nerededir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 12:45

 

 

BERİNG DENİZİ NEREDEDİR?

 

Doğu da Alaska, güney ve güney doğu da Aleut adaları,güneybatıda Kamçatka yarımadası, kuzey ve kuzeybatıda Sibirya ile çevrilmiş olup Kuzey Pasifik Okyanusunun bir koludur. Kuzey Buz denizi ile bağlantısı Bering Boğazı vasıtasıyladır. Bering Denizinde, St. Lawrence, St. Mathew, Nunivak Pribilof ve Komandorski adaları bulunur, Pribilof ve Komandorski adalarında kürk hayvanları yetiştirilir. Balina.ve balık avcılarının sık sık ziyaret ettiği bir denizdir, Yüzölçümü 2, 265. 000km2, uzunluğu 1488 km. ,genişliği 1984 km, derin noktası 4026 metredir.

 

BERİNG BOĞAZI: Bering Denizi ile Kuzey Buz denizini birbirine bağlayıp Alaska (Kuzey Amerika) ile Sibirya’ (Asya) birbirinden ayırır. En dar yeri olan Alaskadaki Prince of Wales yarımadası ile Sibirya’daki Chukchi Yarımadası arasındaki mesafe 85 km. kadardır, En derin yeri 31 metredir. Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasında sinir buradan geçer. Bu boğazı 1648 yılında Semyon Dezhnev keşfetti, fakat Rusya hesabına araştırmalar yapan Danimarkalı kaşif Vitus Bering bu boğaza adını verdi.

 

Boğaz kasım ayıyla haziran ayı arasında donar ve hiç bir gemi geçemez.

 

Boğaza adını veren Vitus Bering, Bering Boğazını keşfederek Amerika ile Asya’nın birleşik olmadığını ispat etmiş tir. 1725 yılında Çar I.Peter’in israrı ile bir keşif gezisi yaparak Asya’nın kuzeydoğu kıyısının haritasını çıkardı.

 

1741 yılında Bering, Imparatoriçe Anna’nın israrı ile  yeni bir gezi düzenledi. Fakat dönüşte bir fırtına sonunda yolunu kaybederek Bering Adasına sığındı. Hastalanan Beris 19 Aralık 1941 de bu adada hayata gözlerini yumdu.

 

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir