Aslanağzı Çiçeği Yetiştirme

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:32

 

 

Aslanağzı  Çiçeği

Latincesi  ‘’ Antirrrhinum majus’’ dur. Farklı çiçek renkleri ile bahçelerin güzel süslerinden biridir. Renk renk çiçekleri ve açık ağzı ile bahçe ve balkonlara çok yakışan bir bitkidir. Süs bitkisi olarak yetiştirirken  aynı zamanda bitkisel çay olarak da içebilirsiniz.

 

Işık istekleri ;  Direk güneş ışıklarından yani bol ışıkdan hoşlanırlar ve güzel yetişirler.

 

Isı istekleri ;  10 -29 C sıcaklık aralıklarında yaşamasına ve gelişmesine devam eder.

Nem  ; Ortam neminin %25 den fazla yerler de daha iyi yetişirler.

Su istekleri:  Yaz çiçekleri suyu severler, çiçeklenme döneminde daha çok su isterler. Toprağın durumuna göre haftada bir veya iki sefer sulama yapılabilir. Toprak yüzeyinin kurumasına izin verilmelidir. Yaz günlerinde sulama sabah erken, ikindi vaktinden sonra yada akşam yapılmalıdır.

Üretme : Yetiştirilmesi ve üretilmesi tohumla olur, yaz bitiminde tohumlar alınır saklanır, eğer bazı tohumların dökülmesine izin verirseniz  ,gelecek sene aynı yerden tekrar yetişmeye başlarlar.

Toprak İsteği  ve Ekim  : Bahçe toprakları yağmur suyundan faydalandığı için verimli toprakalardır. Ekimden önce toprak üzerine hayvan gübresi  serpilmesi ve   birkaç  gün toprak üzerinde  bekletililmesi hem çimlenirken faydalıdır hemde uzun süre gübreye ihtiyaç duymazlar.

Toprağın Hazırlanması :Üzerine hayvan gübresi atılan ve  1 hafta kadar bekletilen toprak  uygun çapa ,kürek veya toprak işleme aletleri 20 cm derinlikde işlenir ve işlenen toprak 2-3 gün havalandırılır. Ve bu arada hayvan gübresi de toprağa karışmış olur.

 

Daha sonra toprak bir daha ters çevrilir ve çapalnır kum gibi hale getirilerek (toprağın tava gelmesi) ekime hazır hale getirilir.(Tava gelen toprak pamuk gibidir,yani esnekdir)

 

Ekim işlemi :Hazırlanan toprağa bitki  maximum 1 cm derinleğe çiçek tohumları ekilir ve 10-15 cm aralıklık ve düzgün sıralı olmalıdır. Sulama yapılırken dikkat edilmeli tohumlar tazyikle bir yerlere taşınmamalıdır.

Ekim zamanı mayıs ayıdır. Sıcak bölgelerde daha erkende ekilebilir.

Gübreleme: Ayda bir miktar  hayvan gübresi verilebilir.

Bakımları : Çiçek açtıktan sonra toprakdan yukaru doğru 15 cm kadar budanır, bu budama yeni sürgünler vermesini sağlar.

 

Aslanağzı çiçeği  aynı zamanda şifa bitkisidir.

-Balgam söktürücü özelliği vardır,

-Bronşit de faydalıdır,

Bir fincan için bir çiçek ile çay demlemesi yapılırak içilir. Kurutarak kış mevsiminde de kullanabilirsiniz.

 

 

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir