Anestezi Uygulaması Nedir

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:11

 

Anestezi nedir?

 

Genel anestezi ameliyatı ya da herhangi bir cerrahi müdahale öncesi insanların vücudun bütününde veya belirli bir kesimindeki duyunun yok edilmesi demektir.

Bunların dışında bir de kendiliğinden bazı nedenler Dolayısıyla olan anestezi hali varsa da konumuzun dışında kalmaktadır özel ve belirli bir amaçla uygulanan anestezi iki çeşittir.

1. Genel anestezi; bu tür anestezide hastanın acı Ağrı duymaması için uygulanan şey vücudun bütününde ki bu geçici bir süre için yok eder. Kullanılan anestezi maddesi sinir sisteminin bütününü etkiler. Arasında uyutma diye tanımlanır.

2. Lokal (yerel,mevzif) anestezi; vücudun sadece müdahale edilecek bölgesinde geçici bir duygusuzluk yaratır o bölgede acı duyması önlenmiştir.

Anestezide amaç kontrol altına alınmasıdır bu uygulamalar yapmışlardır. Eski çağlarda uyutucu bazı ilaçlardan söz edilmiştir otlar yağlar Hatta not Uzm geçmişte yaygın ölçüde kullanılmıştır.

Modern anestetikler (kloroform nitrik asit Eter ve etilen) kullanılmadan önce bütün ameliyatta hastaya dayanılmaz acı verir, dolayısı ile ameliyatın iyileştirici etkisine karşı bir dayanıksızlığı sebep olurdu. Modern cerrahi ancak acının azaltılması hastanın sükunet ve dayanıklılığını sana bitmesinden sonra yüksek oranda başarılı sonuçlar vermiştir.

Yukarıda belirtilen anestetik maddelerin çoğu gazdır bunu koklayarak geçici bir süre için birincilik kaybeder başka türlü söylemek gerekirse kendinden geçer. Ayrıca kan dolaşımına enjekte edilen maddelerde vardır. Özellikle ameliyat edilecek dua ve çevresine Bu bölgedeki enjeksiyonu ile yapılır.

Lokal anestezik olan kullanılan ilaçların en önemlileri kokain morfin gibi maddelerdir vücudunun kalbin diğerlerini sistemi vesaire durumunu tepkilerini önceden kontrol etmektir

Etiketler:, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir