Alerji Neden Olur

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 20:11

 

Alerji Nedir

 

İnsanların yüzde onunun alerjik bir bünyeye sahip olduğu düşünülecek olursa alerjinin ne büyük bir dert olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

 

Tıpta alerji, normal insanlar için zararsız olan değişik maddelere karşı bazı kimselerin gösterdiği aşırı duyarlılık olarak tanımlanır.

 

Alerjiye sebep olan maddeler saymakla bitmeyecek kadar çoktur; çeşitli yiyecekler, evcil hayvanlar, plastik veya lastik eşyalar, değişen hava şartları, madenler alerjiye sebep olan şeylerin sadece bir kısmıdır. Hatta duygusal nedenlerin de  alerjiye sebep olduğu anlaşılmıştır.

 

Alerji kalıtım yolu ile geçer. Alerji olanların anne veya babasında yoksa bile dedelerinde  alerji olduğu yapılan tetkiklerden anlaşılmıştır.

 

Her gün yemek alerji duyduğu şey değişiktir. Bazı kişiler kuş tüyüne, bazı kişiler yumurtaya, bazı kişiler balığa duyarlı olabilir.

 

Alerjiye sebep olan şeylerin çokluğu gibi alerji çeşitleri de çoktur. Bunlardan en çok rastlanan  saman nezlesi, egzama, ürtiker, çeşitli deri hastalıkları, astım ve migrendir.

 

Bazı hallerde alerjiye hangi maddenin sebep olduğunu bulmak çok zordur.

 

Alerjik bünyeye sahip olanların hangi maddeye karşı aşırı duyarlı gösterdiklerini deneylerle bulup o maddeden mümkün olduğu kadar uzak durması gerekir.

 

O zamanlarda alerji için yeni bazı ilaçlar bulunmuştur. Bunlardan en etkili olanları antihistaminiklerdir. Nasıl oldu

 

Alerjilerin en sıkıntı vereni astımdır. Yakın tarihe kadar astıma sebep olan maddenin ne olduğu bilinmiyordu. 1967 yılında Dermaphagoides pteronyssinus adı verilen çok küçük bir böceğin dışkısının sebep olduğu ortaya konmuştur.Evlerimizdeki tozların ve tozların içinde yaşayan küçül canlıların ciğerlere kadar ulaşması ile de alerji olmaktadır.(foto:drhoffman.com)

 

 

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir